Kültür-Sanat

Uluslar arası Telif Zirvesi TURCA Yeniden Toplanıyor

Hedefi, İstanbul’u dünyanın telif ve yayın ticareti merkezi haline getirmek olan proje kapsamında Fellowship ve YATEDAM çalışmalarına devam ediyor. İsim değiştiren ve artık TURCA (Turkish Culture Abroad) adı altında faaliyet gösterecek olan organizasyon, bu sene 3 ve 5 Mart tarihleri arasında İstanbul’da Fellowship Uluslar arası Telif Zirvesi’ni gerçekleştirecek.

Zirve Katılımcıları 30 Ocak’ta İlan Edilecek

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan zirveye daha önce dünyanın pek çok yerinden katılımcı akın etti. Bu katılımcılar arasında, dünyanın dört bir yanından gelen yayınevleri yöneticileri, telif ajansları ve çeşitli meslek birlikleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları bulunuyordu. İlk zirvesi 2016 senesinde gerçekleştirilen ve on dört ülkenin katılımı olan zirveye 2020 yılı için 98 ülkeden 620 katılımcı müracaatta bulundu. Yapılan bu başvuruların sonuçları ise 30 Ocak’ta ilan edilecek.

En Fazla Başvuru Endonezya’dan

Ülkemizde beşinci kez düzenlenecek olan ve dünyanın her köşesinden başvurusu alınan bu zirve için en fazla başvuru yapan ülke; Endonezya oldu. Tam tamına 38 başvuru ile birinci sırada yer alan Endonezya’yı sırası ile İngiltere, Hindistan ve İtalya takip ediyor.

Zirve tanıtımının yapıldığı lansman toplantısında konuşma yapan TURCA Koordinatörü Esra Ceceli, ülkemizde gerçekleştirilmekte olan bu organizasyona her geçen yıl katılım taleplerinin giderek artış gösterdiği ifade etti. Ayrıca Ceceli, TURCA çalışmalarında yurtdışı kültür projelerinin de yer aldığını duyurdu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı