Bilim-Teknoloji

En Popüler Uygulamaların Ortak Noktası Facebook

Facebook sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Amerika merkezli olarak tüm dünyada yaygın olarak kullanılan Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger uygulamaları ile birlikte tüm dünyada en fazla indirilen uygulamalar arasında yer aldı. Bu popüler uygulamaların ortak noktası ise; Facebook oldu. Çünkü kısa zaman önce Facebook, adı geçen diğer uygulamaları da satın alarak bünyesine kattı.

Amerika merkezli olan bir araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre; geçtiğimiz yıl en fazla indirimi gerçekleştirilen uygulamalar; WhatsApp, TikTok, Messenger, Facebook ve Instagram oldu. Bu top 5 listesinde yer alan TikTok dışında kalan tüm uygulamaların, Facebook’un bünyesine aldığı uygulamalar olduğu görülmekte. Dolayısı ile Facebook, tüm dünyada sınırlarını genişletmeye devam ediyor.

TikTok da Yükselişte

2019 yılının en fazla indirilen ikinci uygulaması olan TikTok yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Bu uygulamadan 2019 Aralık ayına kadar yaklaşık olarak 40 milyon dolar gelir sağlandı ve bu açıdan en fazla gelir elde edilen uygulamalar listesinde yedinci sırayı almış oldu.

Tüketicilerin hizmetine sunulmasından 2019 yılı sonuna kadar toplam olarak 276 milyon dolar kazanç elde edilmesini sağlayan TikTok’un kalıcı ve popülerliğini koruyan bir uygulama olup olmayacağı merakla bekleniyor.

Mobil Uygulamada da Tekelleşme Yaşanıyor

Facebook ilk olarak Instagram uygulamasını daha sonra da WhatsApp uygulamasını bünyesine kattı. Dolayısı ile tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan uygulamalar Facebook’un imzasını taşıyor. Bu durum kimi teknoloji uzmanlarına göre; teknolojisinin tekelleşmesi olarak adlandırılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı