Bilim-Teknoloji

Akıllı Lens Teknolojisi Gerçek Oluyor

Bilimkurgu filmlerinin sahnelerini aratmayacak olan bir teknoloji geliyor; akıllı kontakt lens! Dünyada çığır açabilecek özelliklerdeki teknolojik çalışmalar yürüten dünya çapında olan şirketlerden bir tanesi Mojo Vision, akıllı kontakt lens teknolojisini dünya basınına duyurdu. Yaklaşık beş yıldır bu proje üzerinde çalışan şirket, yakın zaman içerisinde yalnızca kullanıcıların görebileceği bir ekran üzerinden mesaj yazmayı, mesaj okumayı, randevu oluşturmayı, ajanda düzenlemeyi, arama yapmayı ve mobil teknolojiye ait pek çok işlemi mümkün kılacak.

Mikro elektronik parçalar aracılığıyla sanal gerçekliği kontakt lenste sunmayı planlayan Mojo Vision, bu teknolojinin gerçekleşmesinin imkansız olmadığını ve çok kısa bir zaman içerisinde tüketicilerin hizmetine sunulabileceğini duyurdu. Henüz çalışmaların devam ettiği projede uzmanlar büyük gelişmeleri kaydetti. Planlanana göre piyasaya sunulacak olan akıllı kontakt lensler, 0,48 mm kalınlığında olacak ve buna rağmen kullanıcılarına 14 bin ppi piksel yoğunluk hizmeti verecek.

Akıllı Lens Çalışmasına İlk Başlayan Mojo Vision Değil

Düşüncesi bile heyecanlandıran, bilimkurgu filmlerinden izlemeye aşina olduğumuz akıllı kontakt lens teknolojisi için çalışmalara ilk başlayan şirket Mojo Vision değil. Daha önceki yıllarda, Alphabet ve Verily şirketleri bir ortaklık kurarak akıllı kontakt lens çalışmaları yapmaya başladı. Test çalışmalarını yürütürken, bu teknolojik ürünün sahip olunan teknoloji ile mümkün olmadığına karar veren şirketler, projelerini 2018 yılında rafa kaldırarak sürece son vermişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı