Bilim-Teknoloji

Siber Saldırıların Hedefi Türkiye

Türkiye’de sık sık Google’a erişim sorunu yaşanmakta. Bunun arkasında yatan nedenin de dış ülkelerden Türkiye’ye yapılan siber saldırılar olduğu ortaya çıktı. Son olarak geçtiğimiz günlerde yine Google’a erişim sıkıntısının yaşanmasından sonra Parsecure Map’te siber saldırı haritaları yayınlandı. Bu haritaya göre Türkiye, ülkeler arasında en fazla saldırıya uğrayan ülke olarak kayıtlara geçti.

Siber saldırının hedefinde olan Türkiye, en fazla saldırıyı Amerika, Rusya ve Hollanda’dan alıyor. Geçtiğimiz günlerde öğle saatlerinde başlayarak akşam saatlerine kadar devam eden internete erişim sorununun yaşanmasının ardından gözler siber saldırı haritasına çevrildi. Buradan da görüldüğü üzere Parsecure Map verileri saldırıların gerçekleştiğini doğruluyor.

DNS’lere Saldırılar Devam Ediyor

Öğle saatlerinde başlayarak akşam saatine kadar devam eden internete erişim sorunu çözüldükten sonra Türk Telekom tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada yaşanan aksaklıklara siber saldırıların neden olduğu ve Google’a da erişim sorununun bu sebeple yaşandığı ifade edildi. Türk Telekom, DNS’lerine yönelik saldırıların dönem dönem devam ettiği bilgisini paylaştı.

En Fazla Saldırı Amerika, Rusya ve Hollanda’dan

Akşam saatlerine doğru çözülen internete erişim probleminin ardında Amerika, Rusya ve Hollanda bulunuyor. Parsecure Map verilerine göre Türkiye en fazla siber saldırı alan ülkeler arasında ve gün geçtikçe bu saldırıların sıklığı artıyor. Bu ülkeler dışında ayrıca Çin ve Endonezya gibi ülkelerden de onlarca saldırı yapıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı