Bilim-Teknoloji

Türk Bilim İnsanı NASA Ekibine Dahil Oldu

Türk Bilim İnsanı Evrende Yaşamın İzlerini Arayacak

Doçent olarak Arizona Üniversitesi’nde çalışan Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA tarafından yeni oluşturulan bir çalışma ekibine seçildi. Bu ekip, evrende yaşama dair bir iz arayacak. NASA tarafından yeni oluşturulacak olan ekibe seçildiğini Twitter hesabı üzerinden kamuoyuna açıklayan Betül Kaçar, bu yıla bir sağlık sorunu ile başlangıç yaptığını fakat aldığı bu sevindirici haber ile mutlu olduğunu paylaştı.

İnsanların yüzyıllar boyunca merak ettiği konulardan bir tanesi; evrende başka formlarda yaşamın olup olmadığı… Teknolojinin ve uzay bilimleri tekniklerin gelişmesi ile birlikte bilim insanları, evrende başka yaşamların ve başka canlıların olup olmadığını, insanlardan daha farklı boyutlara, görünüşlere sahip ve insanlardan daha zeki canlıların yaşayıp yaşamadığını araştırmaya başladı. İşte NASA bu soruya yanıt bulabilmek için yeniden düğmeye bastı ve yeni bir ekip oluşturdu. Bu ekibin içerisinde olmaya hak kazanan Betül Kaçar, Arizona Üniversitesi’nde Astrobiyoloji alanında çalışmalar yapıyor.

Betül Kaçar Kimdir?

Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu olan Betül Kaçar, buradaki eğitimini tamamlamasının ardından doktora yapmak için Howard Hughes Medical Institute başvurusu yaparak biyomolekürler kimya alanında uzmanlığını gerçekleştirdi. Daha sonra aldığı eğitimler ve sağladığı başarılar sayesinde Arizona Üniversitesi’nde çalışma başarısı ve şansı yakaladı. Günümüzde, Arizona’da bilimsel çalışmalarına devam eden Kaçar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırılacağı gruptaki tek Türk olma unvanını taşıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı