Bilim-Teknoloji

Nükleer Tesiste Elmas Batarya Üretime Başladılar

Elmas Batarya Dönemi

Nükleer tesisler, dünyanın her yerinde çevreye olan olumsuz etkileri nedeniyle endişe uyandırıyor fakat bir araya gelen bir takım İngiliz bilim insanı, kullanırlılığı olmayan tesislerde elmas batarya üretimine başladı. Bu çalışmada, nükleer tesislerde bulunan, kullanılmayan materyaller geri dönüştürüldü ve son teknoloji ürünü olarak elmas bataryalar üretildi. Bu üretimde yöntem olarak ise; karbon türü sıkıştırılmaktadır. Bu işleme verilen isim ise kimyasal buhar çökeltme.

Elmas Batarya Nasıl Kullanılıyor?

Elmas bataryalar çalışma alanlarında büyük kullanışlılık sunmaya devam ediyor. İlk olarak prototip olarak volkanlarda kullanılan elmas bataryanın ilerleyen zamanlarda uzay uçuşlarında kullanılmaya başlanacak. Elmas bataryaların küçük olması, sabit olarak güç kaynağı görevi görmesi nedeniyle özellikle uzayda kullanılacak olması büyük önem taşıyor.  Çünkü bu bataryalarda herhangi aracı bir bağlantıya, kabloya veya kondüktöre gereksinim duyulmuyor. Yalnızca düşük seviyede, devamlı olarak elektrik akımı üretmeye yarayan kimyasal bir reaksiyon, bu elmas bataryaların çalışması için yeterli oluyor.

Üretim Alanı Genişletilebilir

Elmas batarya üretimi çalışmaları günümüzde yalnızca İngiltere’de yaşayan bir grup bilim insanı tarafından, kullanım dışı bırakılmış olan bir nükleer tesiste yapılmaktadır. Bu çalışma ekibinde yer alan Scoot’a göre; elmas batarya üretimleri yani grafik karbonların elmasa dönüştürülmesi atıl durumda kalmış, kullanılmayan daha fazla nükleer tesiste gerçekleştirilebilir. Çünkü karbon maddesinin beş bin yıl olan yarılama süresi, elmas bataryalar için uzun bir yaşam şansı veriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı