Bilim-Teknoloji

Beyin Nakli İçin Sinyal Verildi

Beyin Nakli İçin Sinyal Verildi

Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler devam ediyor. Ve gelişmeler devam ettikçe tıp alanında da yeni yönelimler ve yöntemler ivme kazanıyor. Dünya basınından edinilen bilgilere göre bu gelişmeler sayesinde önümüzdeki ilk 10 yıl içinde, gerçekleşmesi merak ve heyecanla beklenen, dünyanın ilk beyin nakli gerçek olabilecek. Konu üzerinde araştırma yapan uzmanlar, bu açıklamayı dünya kamuoyuna duyurdu.

Daily Mail haber kaynağına göre; Hull Üniversitesi’nde robotik uzmanlığı ve aynı zamanda beyin cerrahlığı yapan Dr. Bruce Mathew, tıp alanında yaşanan yeni gelişmelerin ışığında yakın zaman içerisinde omurilik ve beyin nakillerinin de yapılabileceğini açıkladı.

Beyin Nakli İçin Robotik İlerleme Şart

Dünya kamuoyuna duyurulan ve uzun yıllardan beri mümkün olup olmadığı tartışılan beyin nakli için ilk sinyaller verildi fakat bu gelişmesinin hayata geçebilmesi ve uygulanabilmesi için robotik alanında daha fazla gelişmenin kaydedilmesi gerekiyor. Ekibi ile birlikte çalışmalar yürüten Mathew, gelecek 10 yıl içerisinde omurilik ve beyin naklinin gerçekleşme ihtimalinin düşük olmadığını, beyin ve omuriliğin birlikte tutulduğunda gerçekleşebileceğini ifade etti.

Beyin nakli için yapılana çalışmaların devam ettiğini belirten Mathew, omuriliği korumakta olan dura zarının dikkatli ve sağlam bir şekilde çıkartılması durumunda bu nakil işleminin hiç de imkânsız olmadığını belirtti. Ayrıca bu gelişemlerin yaşanabilmesi için tıp alanında daha fazla gelişmelerin ve yöntemlerin ortaya konulması gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı